Projectalert: Ontwikkeling toetsingskader waterkwaliteit

TAUW Nederland, STOWA en acht waterbeheerders, waaronder waterschappen én gemeenten, slaan de handen ineen om een landelijk toetsingskader voor waterkwaliteit te ontwikkelen. Dit kader biedt handvatten voor de toetsing van activiteiten gericht op het behalen van de doelen van de Kaderrichtlijn Water (KRW).

12 maart 2024

In en rondom oppervlaktewater vinden veel vergunningsplichtige activiteiten plaats. Denk bijvoorbeeld aan een cityswim, steigeraanleg of waterlozingen. Bedrijven, particulieren en organisaties vragen een vergunning aan of doen een melding voor dergelijke activiteiten, die vervolgens door de vergunningverlener van een waterbeheerder worden behandeld.

Noodzaak van een landelijk toetsingskader KRW

Door klimaatverandering en bevolkingsgroei neemt het aantal activiteiten in en om water toe, wat de druk op het watersysteem vergroot. Tegelijkertijd groeit, met 2027 in zicht, de urgentie om een goede waterkwaliteit te behalen en behouden. Dat vraagt om een eenduidig toetsingskader. “Onze ervaring is dat niet elke vergunningverlener expliciet toetst aan de ecologische en/of chemische waterkwaliteit. Waterbeheerders hanteren verschillende toetsingscriteria, mede veroorzaakt door onbekendheid met de eisen van de KRW of DOW (doelen overige wateren), onvoldoende koppeling tussen ecologen en vergunningverleners, onduidelijkheid over termen als ‘geen achteruitgang’ en ‘tijdelijke achteruitgang’, en het ontbreken van een toetsingskader. Het is hoog tijd dat we de handen ineenslaan en gezamenlijk richtlijnen opstellen”, licht Susan Sollie, senior adviseur waterkwaliteit bij TAUW, toe.

Voordelen van eenduidige toetsing waterkwaliteit

Het toetsingskader zal enerzijds gevoed worden door een kennisdocument over de effecten van activiteiten op de ecologische toestand, ecologische sleutelfactoren en chemische stoffen. Anderzijds wordt het gevoed met wensen en eisen vanuit experts op het gebied van ecologie en vergunningverlening ten behoeve van een bruikbaar en gedragen product.

Met het product:

  • worden activiteiten beter getoetst op effecten volgens de KRW en DOW om ons oppervlaktewater beter te beschermen;
  • kunnen waterbeheerders gestructureerd, uniform en navolgbaar de effecten van een activiteit op de waterkwaliteit inschatten;
  • is de uitkomst van de toetsing goed onderbouwd met (wetenschappelijke) literatuur;
  • is het voor initiatiefnemers op voorhand duidelijk op welke grond de activiteit wordt getoetst;
  • kan de vergunningverlener advies geven of voorwaarden opleggen over het creëren van een positieve invloed van de activiteit op de waterkwaliteit.

Xander Tekelenburg, senior projectleider bij TAUW: “We kijken uit naar een mooie samenwerking. Met een begeleidingscommissie en een bredere groep van experts zullen we eerst inventariseren waar de grootste vraag en behoeften liggen. Ons uitgangspunt is, dat we in dit project een stevige basis neerzetten voor het toetsingskader. Dit is na afloop van het project direct bruikbaar. Door het opleveren van een groeiproduct, is het mogelijk dit toetsingskader door te ontwikkelen met onderwerpen die (nog) niet meegenomen zijn.”

Meer weten over het toetsingskader of het project?

Leg uw vraagstuk voor aan onze inhoudsdeskundigen, wij adviseren graag.