Als een bedrijf met gevaarlijke stoffen werkt dan dient - conform het Arbeidsomstandighedenbesluit (Arbobesluit) - een zogenaamde Aanvullende RI&E (ARI&E) uitgevoerd te worden. Het gaat dan om grotere hoeveelheden gevaarlijke stoffen in de installaties. Kleine hoeveelheden in bijvoorbeeld een laboratorium vallen onder de RI&E en niet onder de ARI&E. Om te bepalen of een bedrijf valt onder de AR&IE of de Brzo hangt af van de gevaaraspecten van de gevaarlijke stoffen en de hoeveelheid.
Het Arbobesluit geeft voorschriften ter voorkoming en beperking van zware ongevallen met gevaarlijke stoffen. De RI&E en de ARIE gaan over de werkplek van de medewerker en is de basis voor het in kaart brengen van de gevaren die werken met zich brengt. Bij de ARIE wordt gekeken naar de gevaaraspecten van de gevaarlijke stoffen en de hoeveelheden van deze stoffen binnen het bedrijf of de inrichting. Middels een aanwijzing op basis van een lijst met categorieën van gevaarlijke stoffen en met naam genoemde stoffen wordt bepaald of een bedrijf of inrichting de vastgestelde drempelwaarden overschrijdt en daarmee onder de ARIE-regeling valt.
Als een bedrijf onder de ARIE-regeling valt, moet het bedrijf aan de volgende verplichtingen voldoen:
Vanuit de ARIE-regeling zijn bedrijven verplicht zich te laten bijstaan door een deskundig persoon (gecertificeerde (hogere) veiligheidskundige of een gecertificeerde arbeidshygiënist), zoals beschreven in de Arbeidsomstandighedenwet. Omdat de oorsprong van de ARIE in de Arbowetgeving ligt, wordt door de Nederlandse Arbeidsinspectie de wetgeving gehandhaafd.
Bedrijven die onder het Besluit risico zware ongevallen (Brzo) vallen, worden geacht een reeds aan een aantal van bovengenoemde verplichtingen te voldoen vanuit de Brzo-wetgeving. De aanvullende verplichtingen vanuit de ARIE-regeling zijn ook van toepassing op Brzo-bedrijven.
Het team van TAUW bestaat uit specialisten die alles weten van de diverse onderwerpen. Zij werken samen met generalisten die de onderlinge verbanden zien en kunnen zorgen dat het beheersen van het ene gevaar niet gepaard gaat met het introduceren van nieuwe gevaren. Kortom, TAUW biedt bedrijven en instellingen een integrale aanpak van het inventariseren en evalueren van alle risico’s op de werkplek.
Neem contact op met één van onze adviseurs.
Arjan van Zeeburg
Of
Pieter Luiten
Leg uw vraagstuk voor aan onze experts, wij adviseren graag.